Jaki dom, tacy ludzie

Dwóch ojców. Dwoje dzieci. Dwa domy. Dwie zupełnie różne rodziny.

Sytuacja numer 1.  Ojciec z synem. Skwer przed blokiem. Syn jeździ rowerem. Ojciec siada na ławce i czyta gazetę. Nie zwraca uwagi na dziecko, które popisuje się, próbując w ten sposób wzbudzić choćby najmniejsze zainteresowanie rodzica. Ten z kolei, jeśli już się odzywa, używa podniesionego głosu i licznych przekleństw.


Sytuacja numer 2. Ojciec z córką. Ten sam skwer przed blokiem. Tata ciepłym głosem odpowiada na wszystkie pytania małej dziewczynki. Spacerują i wspólnie rysują kredą po asfalcie. Miłość i troska emanuje na odległość.

Czy wspomniany chłopiec będzie w przyszłości tak samo oschły dla innych ludzi? Czy owa dziewczynka stanie się kiedyś pełną ciepła i życzliwości kobietą? Najprawdopodobniej tak. Chociaż na to, jakim ktoś stanie się człowiekiem ma wpływ szereg dodatkowych czynników, rodzina w jakiej się wychowuje ma kluczowe znaczenie. Przede wszystkim dlatego, że rodzice są dla dziecka pierwszym i najważniejszym autorytetem. Ono uczy się poprzez obserwację i naśladowanie mamy i taty, a tym samym w przyszłości staje się ich odbiciem.

Miało nie być zawodowo. Miało nie być pedagogicznie. Ale jakoś tak wyszło, bo taka sytuacja.

Reklamy

2 myśli w temacie “Jaki dom, tacy ludzie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s